Другий Святий вечір або Голодна кутя: основні традиції свята

0
1636

Сьогодні, 18 січня, християни традиційно відзначають другий свят-вечір, або Щедрий вечір перед Водохрещам.

Свою назву це свято отримали через суворий піст у цей день – весь день напередодні Водохреща не можна їсти до моменту сходження вечірньої зорі. У святковому меню пісні страви, такі як вареники з капустою, гречані млинці, пампушки, рибні страви, пісний борщ і т.д., з напоїв узвар, ну і звичайно ж сама кутя заправлена медом, маком та горіхами. Сідати за стіл прийнято із першою зіркою на вечірньому небі. Помолившись, починають трапезу трьома ложками куті; нею ж і завершують.

З голодною кутею пов’язані цікаві обряди “закликання морозу”, адже здавна вважали, що морози на Водохреща є найміцнішими. Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям — щедрувати. Кожна дитина з ватаги щедрувальників носять із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку. Господар же має обдаровувати щедрувальників пригорщею вівса, намоченого у воді.

Перед тим як сісти за вечерю, господар брав ложку куті, підходив до вікна (іноді прочиняв квартирку) і тричі казав: “Морозе, морозе, йди до нас кутю їсти!”. Після паузи знову звертався: “Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю! Не морозь ні нас, ні наших коней, не морозь ні худобу ні птицю!”. Цього дня прийнято святити в церкві воду, причому посуд, призначений для свяченої води, прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різних негараздів.

Уже геть ввечері, як стемніє, виносять з хати “дідуха”, несуть його на вигін або в садок — як де ведеться — і палять: пускають на “теплий дух”. Це — символічне палення зими, щоб “покинути кожух” — накликати весну.

Чого не можна робити у Другий свят-вечір?

Плакати в цей день точно не можна, як і у Новий рік – до наступного свята можна пролити сльози. Ще кажуть, що саме у цей день не можна займатись пранням, адже це може осквернити воду. Також, згідно народних звичаїв, нас застерігають від сварок, адже Надвечір Хрещення дуже важливе релігійне свято, котре має пройти у молитві.